Częstym zagadnieniem stojącym przed nowożeńcami jest pytanie, czy po ślubie wchodzić w ustrój wspólności majątkowej czy każde z osobna ma pozostać przy swoich majątkach. Zagadnienie to jest o tyle istotne, że wejście w ustrój wspólności majątkowej powstaje z mocy prawa, nie trzeba nic robić, dzieje się to automatycznie. Oznacza to w praktyce tyle, że wszystko to co małżonkowie się dotychczas dorobili wchodzi w skład ich wspólnego majątku, niezależnie od tego czy zarabiają oni tyle samo czy jeden zarabia więcej. Udziału w majątku wspólnym są bowiem co do zasady równe.

Jednakże jeśli strony chcą pozostać  przy swoich majątkach osobistych wówczas koniecznym jest udanie się do notariusza celem zawarcia stosownej umowy majątkowej, tzw. intercyzy.

Jakie są rodzaje ustroju rozdzielności majątkowej między małżonkami?

 Najczęściej występującymi ustrojami rozdzielności jest:

  1. Ustrój rozdzielności majątkowej całkowitej która jest przeciwieństwem ustroju wspólności majątkowej. Małżonkowie w ogóle nie mają wspólnego majątku i każdy pozostaje przy własnym majątku osobistym, którym samodzielnie dysponuje i zarządza;
  1. Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, gdzie po ustaniu rozdzielności małżonek który zgromadził mniej może żądać od drugiego wyrównania swojego dorobku poprzez zapłatę lub przeniesienie prawa.

 Intercyzę należy podpisać przed notariuszem przed lub po zawarciu małżeństwa. Umowa ta zawsze wywołuje skutki na przyszłość, a zatem nie można u notariusza zawszeć umowy rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

 Wyróżniamy następuje typy umów:

- umowę wyłączającą wspólność majątkową czyli wprowadzającą rozdzielność majątkową

- umowę rozszerzającą wspólność majątkową

- umowę ograniczającą wspólność majątkową

- umowę przywracająca wspólność majątkową

 

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

 Tak jak wskazałam umowę rozdzielności majątkowej można zawrzeć u notariusza tylko na przyszłość i nie ma możliwości ustalenia jej z datą wsteczną. Żeby tego dokonać trzeba wystąpić do Sądu z pozwem o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Podstawą prawną tego żądania jest art. 52 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wskazuje na konieczność wystąpienia tzw. ważnych powodów. Trzeba pamiętać o tym, że ustawodawca traktuje wspólność majątkową jako fundament poprawnie funkcjonującej rodziny, a zatem pozew trzeba sporządzić w taki sposób, aby przekonać go o sile swoich argumentów.

Pozew składa się do sądu rejonowego, a sprawą zajmuje się wydział rodzinny.

 Proces ten nie różni się w swej istocie od innych postępowań sądowych, gdzie zadaniem strony powodowej jest udowodnienie swoich racji i przekonanie Sądu o wystąpieniu ważnych powodów. Najczęściej ale nie zawsze tymi powodami są stan separacji faktycznej czyli rozdzielenie się małżonków, alkoholizm czy trwonienie majątku przez jednego z nich.

 

Rozdzielność majątkowa – jak jej dokonać?

Kluczowym momentem jest ustalenie, czy małżonkowie są zgodni co do intercyzy i czy mogą wspólnie iść do notariusza celem zawarcia stosownej umowy. Wówczas jest to krótka czynność, gdzie praktycznie jedynym dokumentem jest akt małżeństwa (jeśli jest już po ślubie) i dowody osobiste stron.

 Jeśli nie ma zgody obojga małżonków lub rozważana jest opcja ustanowienia rozdzielności z datą wsteczną to wówczas koniecznym staje się skonsultowanie sprawy z adwokatem celem przygotowania pozwu, w którym należy wskazać wszystkie istotne dla sprawy okoliczności, gdyż w przeciwnym wypadku może to się skończyć przegraniem sprawy lub zwrotem pozwu.

 

Rozdzielność majątkowa ma wiele zalet, ale i wiele wad.

 Do zalet tego rozwiązania należy:

- ochrona majątku zwłaszcza gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą

- brak odpowiedzialności za długi małżonka

- niezależność finansowa

- brak podziału majątku rozwodzie  

Wady to brak możliwości wspólnego rozliczania podatkowego.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się ze mną. Jestem adwokatem z Bydgoszczy zajmującym się sprawami rodzinnymi, w tym rozwodami i podziałami majątku.