Po złożeniu pozwu o rozwód strony często zastanawiają się jak wygląda taka rozprawa? Jak się do niej przygotować? Jakie pytania zada Sąd i jak się ubrać? Być może to ostatnie to trywialne pytanie, jednakże dostosowanie swojego ubioru do rozprawy sądowej jest nie mniej ważne, co odpowiednie zachowanie i kultura na sali sądowej.

Jak wygląda rozprawa rozwodowa?

 Zanim udamy się do Sądu na termin rozprawy wyznaczony przez sędziego ważnym jest kontakt z adwokatem– specjalistą z zakresu prawa rozwodowego, który pomoże nie tylko profesjonalnie przygotować wszystkie dokumenty, ale przede wszystkim wytłumaczy czego należy się spodziewać i jakie pytania mogą zostać zadane przez Sąd.

 Rozprawa rozpoczyna się tzw. wywołaniem stron na salę sądową. Na salę wchodzą wówczas tylko małżonkowie wraz ze swoimi pełnomocnikami, po czym po sprawdzeniu obecności sąd odbiera od nich aktualne stanowisko w sprawie. Przesłuchania rozpoczyna jako pierwsza ta strona, która złożyła pozew zwana stroną powodową. Po niej przesłuchuje się stronę przeciwną – pozwaną. Ważnym jest zabranie ze sobą aktualnego dowodu tożsamości, na podstawie którego sąd ustala tożsamość.

 

Jakie pytania zadaje Sąd w sprawie o rozwód?

 Na początku rozprawy Sąd zadaje ogólne pytania dotyczące wieku, wykształcenia, zawodu oraz miejsca zamieszkania, po czym przystępuje do zadawania pytań stricte związanych z procesem. W tym momencie kluczowym jest słuchanie odpowiedzi udzielanych przez stronę przeciwną, gdyż po skończeniu zadawania pytań przez Sąd strona przeciwna również może sama od siebie zadać jej pytanie.

 

O co pyta Sąd na rozprawie rozwodowej? Przykładowy zestaw pytań:

- kiedy został zawarty związek małżeński?

- czy jest to pierwszy związek małżeński?

- czy strony mają wspólne małoletnie dzieci?

- jak przebiegało wspólne pożycie?

- czy strony dzieliły się obowiązkami?

- czy strony miały kontakt z rodzinami swojego pochodzenia?

- do kiedy stronom układało się w małżeństwie?

- co się stało ze strony nie mogą być razem?

- kiedy wygasło między wami uczucie?

- czy jest szansa na dalsze bycie razem?

Jest to oczywiście jedynie przykładowy zestaw pytań zadawanych przez Sąd, gdyż rozprawa ma charakter dynamiczny i wszystko zależy też od żądania w pozwie. Jeśli np. strony mają wspólne małoletnie dzieci to Sąd będzie pytał również o koszty ich utrzymania oraz o kontakt z drugim rodzicem. Jeśli zaś strona będzie żądała rozwodu z winy współmałżonka to pytania ze strony Sądu będą bardziej szczegółowe. Warto być wtedy dobrze przygotowanym, gdyż udzielane odpowiedzi muszą być spójne z naszym stanowiskiem i tworzyć jedną całość. Z racji tego, że rozwód jest bardzo trudnym procesem nie tylko sądowym, ale i emocjonalnym warto się do niego dobrze przygotować i skorzystać z profesjonalnego wsparcia adwokata rozwodowego

 

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się ze mną. Jestem adwokatem z Bydgoszczy zajmującym się sprawami rodzinnymi, w tym rozwodami i podziałami majątku.